miercuri 24 noiembrie 3:59 PM

Abonare la google news

Umilința de pe Stamford Bridge lasă urme adânci la Torino. Apelul lui Bonucci după dezastrul de la Londra:”Doare, dar trebuie să privim înainte”

Chelsea – Juventus a fost unul dintre derby-urile de aseară din Champions League. Londonezii s-au impus categoric cu scorul de 4-0. După dezastrul de la Londra, Leonardo Bonucci a lansat un apel pentru colegii săi.

Chelsea a făcut instrucție cu Juventus în Champions League

Meciul Chelsea – Juventus din Grupa H a Champions League s-a jucat aseară pe Stamford Bridge.

Chelsea a dominat jocul încă de la început și a deschis scorul în minutul 25 prin Chalobah, după o deviere a lui Rudiger. Italienii au reclamat un henț însă golul a fost validat de VAR. Imediat Juventus a fost foarte aproape de egalare când Alvaro Morata a trimis un lob peste Mendy. Thiago Silva a respins însă mingea de pe linia porții. În minutul 56, londonezii au marcat din nou prin Reece James. La două minute distanță, Hudson-Odoi a marcat și el ducând scorul la 3-0 pentru londonezi. La finalul partidei, în minutul 90+5, Timo Werner a marcat, stabilind scorul final. Chelsea s-a impus cu scorul de 4-0 și a obținut calificarea în optimile de finală ale Champions League. Juventus era deja calificată înaintea acestei partide.

Apelul lui Leonardo Bonucci după dezastrul de la Londra

După înfrângerea usturătoare de pe Stamford Bridge, căpitanul lui Juventus, Leonardo Bonucci a transmis un mesaj de încurajare pentru colegii săi. Internaționalul italian și-a arătat încrederea în forța echipei sale de a trece repede peste înfrângerea cu Chelsea.

După un meci ca acesta, este normal să fim supăraţi. A fost un joc foarte slab şi o lecţie pentru noi. Am jucat împotriva unei echipe extraordinare şi am fost pedepsiţi la prima noastră greşeală.

Doare, desigur, dar trebuie să privim înainte. Sâmbătă avem un meci important (în Serie A – n.red.), aşa că trebuie să ne recuperăm cât mai bine, pentru că vom înfrunta o echipă mare, aşa cum este Atalanta.

Chelsea a fost mai bună decât noi. Trebuie să ne gândim din nou la prestaţia pe care am avut-o, după ce am câştigat în weekend meciul cu Lazio. Trebuie să digerăm această înfrângere şi să găsim o modalitate de a ne îmbunătăţi. Însă nu putem rejuca acest meci, aşa că trebuie să-l lăsăm deoparte şi să ne gândim la jocul de sâmbătă”, a declarat Leonardo Bonuc

Analiza lui Max Allegri

La finalul partidei de la Londra, antrenorul lui Juventus, Max Allegri a făcut o analiză a jocului. Tehnicianul italian a recunoscut că jucătorii săi au anumite limite momentan. Totuși, Allegri a subliniat că este mulțumit de accederea lui Juventus în optimile de finală ale Champions League.

Cred că am jucat bine în prima repriză. După pauză, au continuat cu pressing-ul, în timp ce noi am fost neatenți la golurile doi și trei. Le-am dat prea multe cornere, unde ei sunt puternici. Au fost câteva situații unde puteam să fim mai buni.

E dezamăgitor să primești 4 goluri, dar ne-am atins obiectivul și acum trebuie să ne gândim la meciul cu Atalanta de sâmbătă. Au fost momente când am cedat mingea prea ușor în încercarea de a verticaliza. Aici trebuie să lucrăm, pentru că nu poți pierde balonul atât de ușor împotriva unei echipe precum Chelsea.

Echipa nu a fost rea sub nici o formă în prima repriză. În a doua parte nu am mai avut încredere și am făcut greșeli mari. E bine că ne-am calificat mai departe în Champions League.

Nu e ca și cum dacă am bătut-o pe Lazio am devenit cea mai bună echipă din Europa. Avem limite, nu negăm asta, dar lucrăm pentru a deveni mai buni”, a spus Max Allegri, conform football-italia.