luni 1 noiembrie 12:11 AM

Abonare la google news

S-au încins spiritele între Gigi Becali și Edi Iordănescu la FCSB? „Nu vreau să mai fiu pus să fac asta!”. Prima reacție a antrenorului după victoria cu FC Argeș

FCSB s-a impus în duelul cu FC Argeș de la Buzău, scor 2-1. Piteștenii au deschis scorul în minutul 62, prin bulgarul Raynov, însă ulterior schimbările efectuate de Edi Iordănescu au făcut diferența. Intrați de pe banca de rezerve, Vali Gheorghe și Octavian Popescu au răsturnat scorul de pe tabelă și au adus trei puncte mari echipei.

FCSB răstoarnă scorul la Buzău și o învinge pe FC Argeș cu 2-1

FCSB a început curajos jocul cu FC Argeș de la Buzău și în prima repriză a fost echipa mai bună. Claudiu Keșeru și Ianis Stoica au trecut, pe rând, pe lângă deschiderea scorului în primele 15 minute ale partidei. Însă, scorul de pe tabelă a rămas neschimbat până la pauză.
Tabela de marcaj a fost deblocată în minutul 62, când bulgarul Martin Raynov a primit o centrare din corner, a profitat de o eroare a lui Oaidă și a împins mingea în plasă din câțiva metri.
Golul marcat de Raynov a venit la doar trei minute distanță după ce Edi Iordănescu efectuase trei schimbări: Vali Gheorghe, Octavian Popescu și Vali Crețu i-au înlocuit pe Budescu, Ianis Stoica și Denis Haruț.

În ciuda golului primit, jucătorii intrați pe teren în repriza a doua au reușit să facă diferența.

Mai întâi, în minutul 68, Octavian Popescu a restabilit egalitatea cu un șut superb de la marginea careului. Doar patru minute mai târziu, Vali Gheorghe a primit o centrare perfectă din partea lui Vali Crețu și a înscris cu capul din 6 metri.
FCSB s-a impus cu 2-1 în fața celor de la FC Argeș și a obținut a 6-a victorie la rând în Liga I. Roș-albaștrii s-au apropiat la 9 puncte de CFR Cluj, însă au și un meci mai puțin disputat.

Cum comentează Edi Iordănescu jocul echipei

Antrenorul roș-albaștrilor nu a fost tocmai mulțumit de jocul prestat de elevii săi în prima repriză:

Echipa a câștigat jocul și a câștigat pentru că a arătat caracter. Am muncit și am crezut până la final. Un adversar foarte bine pregătit, cu doi antrenori foarte buni și care traversau o perioadă foarte bună.

Apoi noi am avut și toate problemele pe care le-am dus în spate. Mi-a fost teamă și nu am scăpat de ele. Ne-am sufocat, au fost multe momente în prima repriză în care nu ne-am ordonat și nu am acoperit terenul așa cum mi-aș fi dorit.

Nu am avut claritate la construcție, nu ne-am mișcat cum trebuie, iar în prima repriză nu ne-am creat foarte multe ocazii. Repriza a două a fost altceva. Cu toate că am primit gol. Și mă supără că am primit gol. Dar am avut altă consistență, altă verticalitate. Și e adevărat că banca a făcut diferența astăzi. E un lucru pe care l-am punctat. Trebuie să aducă eficiență și asta s-a întâmplat azi. Mai ales când ai jucători care nu pot să ducă 90 de minute.

Poate îi introduceam chiar de la pauză. Dar mi-a fost teamă. Nu știam cum vor reacționa. Doar cei care nu au fost în pielea noastră au putut să ne judece și critice. Am trecut prin momente foarte grele. Dar eu zic că lucrurile se vor așeza. Rămân punctele și ele ne dau moral pentru viitor”, a spus Iordănescu Jr.

Impresionat de Florinel Coman

Referitor la revenirea lui Florinel Coman, Edi Iordănescu a declarat:

Pe Florinel Coman nu vreau să pun presiune. Îl urmăresc, vine lucrează chiar în plus. La toți ne e dor de el, îl așteptăm. Dar sunt sigur că asta înseamnă timp. Peste patru zile avem un nou joc foarte greu”, a mai spus antrenorul roș-albaștrilor.

Edi Iordănescu: „Nu vreau să mai comentez declarațiile patronului!”

În ultima vreme au apărut tot mai multe zvonuri despre o posibilă ruptură între Gigi Becali și Edi Iordănescu. Finanțatorul echipei a avut mai multe ieșiri în direct la TV și chiar l-a criticat pe antrenor la un moment dat.

În ciuda discuțiilor apărute în ultima perioadă, vreau să subliniez un lucru. Nu vreau să mai fiu scos în față și să mai fiu pus să vorbesc despre ce apare în spațiul public. Nu vreau să mai fiu pus să comentez ce spune patronul echipei. Comunicăm și este dorința mea să îl mulțumim și pe el și pe suporteri”, a punctat Iordănescu.

Pentru FCSB urmează deplasarea de la Farul Constanța:

La cum îi cunosc eu pe Gică Hagi și Gică Popescu sunt convins că ei caută jocul și rezultatul pe teren. Va fi un joc foarte greu pentru noi, dar trebuie să arătăm din nou caracter și să câștigăm. Toți cei care vor intra pe teren trebuie să dea totul”, a declarat Edi Iordănescu.

Florin Tănase: „Așteptăm să ne întoarcem pe Arena Națională. Sau pe Ghencea!”

La finalul jocului, Florin Tănase s-a plâns din nou de faptul că FCSB este nevoită să joace în deplasare și meciurile de pe teren propriu. Căpitanul roș-albaștrilor speră ca echipa să poată reveni cât mai curând pe Arena Națională sau, de ce nu, chiar pe Ghencea:

Eu eram la echipă. Nu am fost infectat cu virusul. Dar am avut ceva probleme cu glezna. Mă bucur că am putut să joc în această seară, mă bucur că Tavi a venit la timp și ne-a ajutat. Suntem fericiți pentru cele trei punte. A fost un moment dificil pentru noi. Jucătorii au fost în izolare, am jucat iar în deplasare. Cu siguranță vor veni și momente bune, ne vom întoarce pe Arena Națională sau în Ghencea.

A fost o perioadă foarte grea. Ne uitam unul la altul și chiar glumeam între noi, spuneam că suntem Oltchim, echipă de handbal. Bine că sunt sănătoși colegii. Trebuie să muncim de acum înainte și să ne apropiem de primul loc.

Nu mai jucasem de două săptămâni. Unii dintre jucători nu știu ce au putut să facă în camere să se pregătească. Era normal să suferim, dar importante sunt cele trei puncte.
Contează banca de rezerve foarte mult. Nu contează cum începi meciul, contează cum îl termini. Asta este vorba domnului Hagi.

Trebuie să ne gândim la meciul cu Farul. Vom avea o deplasare foarte grea. Încă una, după cea de astăzi. Dar eu sper să fim bine din punct de vedere fizic și să facem un joc bun.
Suntem obișnuiți cu presiunea. La Steaua trebuie să câștigi fiecare meci. Trebuie să bucuri suporterii și să faci rezultate mereu”, a spus și Florin Tănase.

Vali Gheorghe: „Nu doresc nimănui să treacă prin ce am trecut noi”

Intrat de pe banca de rezerve, Vali Gheorghe a marcat golul victoriei în partida cu FC Argeș:

Nu am mai pierdut de foarte multe jocuri. Suntem fericiți și de mâine o luăm de la capăt. Credeți-mă că a fost o perioadă foarte grea. Am stat închiși în cameră, primeam mâncare în cameră. A fost greu, dar suntem fericiți că am trecut peste. Nu îi doresc nimănui să treacă prin ce am trecut noi.

Asta vorbeam și cu colegii. Am făcut 3 sprinturi și deja ne sufocasem. E greu, dar cum am spus, mergem mai departe. Urmează meciul cu Farul, care joacă un fotbal bun, dar și noi suntem o echipă foarte puternică și sperăm să luăm cele trei puncte.

Eu am mai dat gol cu capul, mai am vreo două. Sunt foarte fericit, dar nu e importat cine a dat gol. Chiar vorbeam cu Mister și spunea că meciul o să îl câștige în repriza a doua jucătorii care intră de pe bancă”, a declarat Vali Gheorghe, la Digi Sport.

Scandal uriaș. Cere arestarea lui Gigi Becali după ultimele decizii luate de acesta la FCSB.