Abonare la google news

Rusia debut cu stângul în campania de calificare la RWC 2023

Rusia a încercat să fructifice avantajul terenului propriu și a dominat partida în cea mai mare parte. După nici 5 minute de joc, „Stejarii” au fost taxați cu două lovituri de pedeapă. Gazdele au transformat una, la a doua lovind unul dintre buturi. România a reacționat imediat, iar după o acțiune bună pe trei sferturi a realizat primul și singurul eseu al jocului. Autor: Ionuț Dumitru. O încrucișare a făcut practic diferența, pentru că astfel a fost surprinsă defensiva adversă, iar Florin Vlaicu a reușit și transformarea. În minutul 20, băieții lui Andy Robinson s-au desprins la 7 puncte, după ce Florin Vlaicu a transformat fără emoții o lovitură de pedeapsă. A fost un moment important al carierei pentru cel supranumit „Americanul”, care la al 125-lea meci pentru România a intrat în rândul jucătorilor cu 1.000 de puncte marcate. De aici, Rusia a preluat conducerea jocului și a dominat. Pe grămadă, pachetul de înaintarea al rușilor a părut mai redutabil. Pe finalul primei părți, „Stejarii” au încheiat sub o mare presiune, dar au rezistat cu bine și au plecat în avantaj la cabine (10-6). După pauză, gazdele au continuat să preseze și a determinat România să comită greșeli. Penalitățile au fost speculate de Ramil Gaysin, care a adus Rusia de la 6-10 la 18-10 în minutul 71. Înaintea de ultima lovitură de pedeapsă a gazdelor, Adrian Moțoc a văzut și cartonașul galben, astfel că finalul reprezentativei tricolore s-a complicat și mai mult. În 14 oameni, România a terminat în atac, dar a mai reușit doar să reducă din diferență prin Florin Vlaicu în minutul 76. Calificările pentru Cupa Mondială sunt abia la început, iar „Stejarii” au timp să revină.

Meciurile României la #REC2021:

• 13 martie, Lisabona: Portugalia – România, ora 15:00
  • 20 martie: România – Spania
  • 27-28 martie: Georgia – România
  • 3-4 iulie: România – Belgia/Olanda

Câștigătoarea a intrat și în posesia unui prim trofeu în acest an, Cupa Kiseleff, denumită astfel în onoarea contelui rus- Pevel Kiseleff, generalul-guvernator ale cărui reforme au schimbat radical administrația în țările române.Partida a avut loc la Soci de la ora 14:00, ora României și a fost urmărită în direct pe RugbyEurope Tv. Meciul de rugby s-a disputat pe Stadionul Fisht, cu o capacitate de 42.000 de de locuri, care a costat de două ori și jumătate cât Arena Națională din București – adică 630 de milioane de euro. Disputarea acestui joc la Soci afăcut posibilă și introducerea sistemului TMO, omologul VAR din fotbal, o premieră în Rugby Europe Championship.