sâmbătă 20 noiembrie 9:26 PM

Abonare la google news

Primul gol pentru Messi în Ligue 1: „Marcă înregistrată!” Neymar a părăsit negru de supărare meciul lui PSG cu Nantes

Lionel Messi a spart gheața în campionatul din Franța abia la al 6-lea meci jucat. Starul argentinian a marcat golul 3 al gazdelor, în victoria lui PSG cu Nantes, 3-1. Neymar a fost scos de Mauricio Pochettino după eliminarea lui Keylor Navas.

PSG, cu Messi, Neymar și Mbappe pe teren, a învins Nantes cu 3-1 pe Parc des Princes. Partida a contat pentru etapa a 14-a din Ligue 1. În urma succesului, gigantul din Paris a acumulat 37 de puncte și este lider în campionatul Franţei.

Messi, primul gol pentru PSG în Ligue 1: „Marcă înregistrată!” Bucurie uriașă a argentinianului în meciul pe care Neymar l-a părăsit negru de supărare

Messi a ajuns la al patrulea gol pentru PSG. Dar vestea cea mare pentru fanii fostului jucător al Barcelonei este că atacantul a spart gheața și în Ligue 1. Messi încă nu marcase în campionat, deși se afla deja în fața celei de-a șasea partide.

Messi a marcat în minutul 87 al meciului cu Nantes, când PSG conducea deja cu 2-1. Pentru gazde a deschis scorul Mbappe, în minutul 2, iar oaspeții au egalat în minutul 76, prin Muani.

PSG a rămas în inferioritate din minutul 65, atunci când Keylor Navas a primit cartonașul roșu în urma unei ieșiri hazardate.

În locul lui Navas a fost introdus Rico, iar Neymar a fost înlocuit de Pochettino. Brazilianul nu și-a ascuns deloc dezamăgirea și a ieșit fără să îl salute pe antrenor.

Tot Messi a fost și la originea golului 2 al gazdelor. Argentinianul a trimis o minge în partea stângă, dar Appiah a deviat spectaculos în propria poartă.

„Made in Messi” a titrat imediat contul de twitter al celor de la PSG.

În afara reușitei cu Nantes, Messi mai are trei goluri pentru PSG, toate în Liga Campionilor, unul cu City şi o dublă cu RB Leipzig.

De ce a plâns, de fapt, Leo Messi

Plecarea lui Leo Messi de la Barcelona a produs o mulțime de reacții. Argentinianul a început să plângă, înainte de a-și expune gândurile la plecarea după 21 de ani din clubul catalan.

Omul de afaceri Jose Elias, proprietarul companiei Audax, care se ocupă de energia regenerabilă și oferă garanții bancare de 50 de milioane de euro celor de la Barcelona, a spus care este adevăratul motiv pentru care Leo Messi a plâns.

„Messi nu a plâns pentru că nu a mai continuat la Barcelona, ci a plâns pentru din cauza unui cumul de factori. Messi a fost la un final de ciclu, aici și-a petrecut întreaga carieră, era integrat aici.

Pentru a forma o nouă echipă, nu poți să faci asta cu Messi. E îndeajuns de în vârstă încât să nu mai fie la Barcelona. Pentru a transforma Barcelona într-un proiect câștigător, trebuie să ai un proiect după Messi. A fost momentul în care a trebuit luată o decizie”, a spus Jose Elias, pentru The Sun.

PSG – NANTES 3-1. ECHIPELE DE START:

PSG: 1-Keylor Navas-GK — 14-Juan Bernat, 22-Abdou Diallo, 24-Thilo Kehrer, 2-Achraf Hakimi — 6-Marco Verratti, 27-Idrissa Gueye, 8-Leandro Paredes — 10-Neymar Jr., 7-Kylian Mbappe, 30-Lionel Messi

Rezerve: 16-Sergio Rico-GK, 17-Colin Dagba, 25-Nuno Mendes, 28-Eric Junior Dina Ebimbe, 15-Danilo, 18-Georginio Wijnaldum, 21-Ander Herrera, 11-Angel Di Maria, 9-Mauro Icardi

NANTES: 1-Alban Lafont-GK — 24-Sebastien Corchia, 3-Andrei Girotto, 21-Jean-Charles Castelletto, 2-Fabio — 5-Pedro Chirivella, 18-Samuel Moutoussamy — 11-Marcus Coco, 10-Ludovic Blas — 23-Randal Kolo Muani, 7-Kalifa Coulibaly

Rezerve: 30-Denis Petric-GK, 12-Dennis Appiah, 33-Yannis M’Bemba, 14-Charles Traore, 8-Wylan Cyprien, 31-Gor Manvelyan, 19-William Geubbels, 26-Osman Bukari, 29-Quentin Merlin