20 mai 1:05 PM

Abonare la google news

Poli Iași și Astra Giurgiu au retrogradat din Liga 1, iar FC Voluntari și FC Hermannstadt vor juca meciuri de baraj

Toate partidele din cea din urmă rundă a play-out-ului Ligii 1 s-au jucat de la aceeași oră, 18.30, iar până în minutul 69 singurele goluri din cele 5 confruntări se marcaseră la Gaz Metan Mediaș – Poli Iași, unde ardelenii conduceau cu 4-0.

FC Hermannstadt a înscris în minutul 69 împotriva lui FC Argeș și se salva pentru moment de la retrogradarea directă.

Până în minutul 80, Astra și Poli erau retrogradate, Hermannstadt și Voluntari mergeau la baraj și Chindia cu UTA ocupau primele două locuri și urmau să se întâlnească la barajul pentru Conference League.

Astfel, un singur gol, pe oricare din celelalte 4 meciuri, ar fi schimbat configurația clasamentului, singurele locuri sigure fiind cel al Chindiei, prima poziție, și al lui Poli Iași, cea din urmă.

Până la urmă, ultimul meci care s-a încheiat a fost FC Viitorul – Astra Giurgiu, cu golul marcat de constănțeni, în al 6-lea minut din prelungiri.

Așadar, Astra Giurgiu și Poli Iași au retrogradat direct, FC Voluntari și FC Hermannstadt merg la barajul pentru menținere în în primul eșalon, iar Chindia Târgoviște cu UTA Arad vor juca barajul pentru Conference League, cea mai nouă competiție internațională creată de UEFA.

Iată rezultatele meciurilor din play-out jucate miercuri și clasamentul final al acestei faze a competiției:

Dinamo București – Chindia Târgoviște: 0-0

FC Hermannstadt – FC Argeș: 1-0

FC Viitorul – Astra Giurgiu: 1-0

FC Voluntari – UTA Arad: 0-0

Gaz Metan Mediaș – Poli Iași: 4-2