Abonare la google news

Nicușor Stanciu, „victima” echipei naționale a României?

Lui Nicușor Stanciu îi merge bine la echipa de club. După ce a marcat în Europa League, împotriva echipei lui Ianis Hagi, internaționalul român a reușit în weekend o „dublă” în campionatul Cehiei, în victoria cu 3-0 pe terenul celor de la Mlada Boleslav. Antrenorul Slaviei Praga îl laudă pe Stanciu și motivează într-un fel aparte forma extraordinară a fotbalistului român.

Nicușor Stanciu, „victima” echipei naționale a României? Ce spune antrenorul Slaviei Praga despre vedeta sa

Nicușor Stanciu traversează o formă extraordinară în această perioadă, în care reușește să marcheze goluri spectaculoase. A făcut-o în Europa League cu Rangers, a făcut-o și în weekend, în campionatul Cehiei. Și nu oricum, ci cu o „dublă” în fața echipei Mlada Boleslav. E lăudat de antrenorul Jindrich Trpisovsky, care vine cu o ipoteză interesantă, în încercarea de a motiva forma bună a internaționalului român. Tehnicianul Slaviei Praga susține că Nicușor Stanciu joacă bine atunci când nu e convocat la echipa națională. Nicușor Stanciu, „victima” echipei naționale a României?

Îl ajută foarte mult că nu merge la echipa națională, că este alături de echipa de club tot timpul. Asta i-a provocat probleme mari, mai ales toamna trecută, când existau acțiuni de durată. Ambele goluri au fost frumoase, este greu de ales care a fost mai bun. Dar nu aș vorbi doar despre el, toți băieții au jucat foarte bine”, a spus Trpisovsky, potrivit isport.blesk.cz.

Nicușor Stanciu are 42 de selecții la echipa națională, pentru care a marcat 10 goluri. Născut la 7 mai 1993, fotbalistul originar din Alba Iulia are o cotă de piață de 4,4 milioane de euro.

Nicusor Stanciu, „victima” echipei nationale?Nicusor Stanciu, „victima” echipei nationale?

Nicușor Stanciu e lider în campionat cu Slavia Praga

Slavia Praga este lider detașat în campionatul Cehiei. După victoria cu Mlada Boleslav, scor 3-0, echipa lui Nicușor Stanciu a ajuns la 61 de puncte. E la distanță mare față de a doua clasată, Sparta Praga. Cealaltă formație din capitala Cehiei are 47 de puncte, dar și două meciuri mai puțin disputate. Cu toate acestea, e greu de crezut cu Slavia poate fi detronată.

Nicușor Stanciu, care a bifat al patrulea meci consecutiv cu gol marcat, urmează returul confruntării cu echipa lui Ianis Hagi. După 1-1 în manșa tur de la Praga, calificarea în sferturile Europea League se decide pe Ibrox Park. Ambii internaționali români s-au remarcat în meciul de săptămâna trecută. Nicușor Stanciu a deschis scorul în minutul 7, cu un șut splendid, de la marginea careului de 16 metri. De partea cealaltă, Ianis Hagi a oferit un assist la golul egalizator al Helander, din minutul 36. Returul se joacă joi, 18 martie, de la ora 22:00, în Scoția.