luni 24 mai 12:09 AM

Abonare la google news

Medalii de argint şi bronz pentru Annaliese Drăgan şi Denisa Mailat la Cupa Irina Deleanu la gimnastică ritmică

Sportiva Annaliese Drăgan a câştigat o medalie de argint şi una de bronz, iar Denisa Mailat una de argint în probele pe obiecte din cadrul Cupei Irina Deleanu, competiţie de gimnastică ritmică care a avut loc în acest sfârşit de săptămână la Sala Polivalentă din Capitală.

În vârstă de 15 ani, Annaliese Drăgan a obţinut medalia de argint la panglică, cu 21,200 puncte. Ea a fost devansată de rusoaica Anastasia Simakova (22,250 puncte), ultimul loc al podiumului fiind ocupa de Noga Block din Israel (21,150 puncte).

În concursul la cerc, România a avut două reprezentante pe podium. Denisa Mailat a câştigat argintul, cu 24,500 puncte, iar Annaliese Drăgan bronzul, cu 23,800 puncte. Aurul la cerc i-a revenit rusoaicei Lala Kramarenko, care a primit 26,900 puncte, relatează Agerpres.

La măciuci podiumul a fost următorul: Milena Baldassarri (Italia – 25,300 puncte), Anastasia Simakova (Rusia – 24,850) şi Eva Brezalieva (Bulgaria – 24,200). De asemenea, la minge primele trei locuri au fost ocupate de Lala Kramarenko (Rusia – 27,300), Anastasia Simakova (Rusia – 25,800) şi Milena Baldassarri (Italia – 25,200).

Nici în concursul de invidual compus România nu a avut nicio reprezentantă pe podium: Lala Kramarenko (Rusia – 99,050), Anastasia Simakova (Rusia – 95,950) şi Milena Baldassarri (Italia – 94,150). Annaliese Drăgan a ocupat însă locul 4, cu 91,950, iar Denisa Mailat locul 5, cu 89,250.

La cea de-a 20-a ediţie a Cupei Irina Deleanu la gimnastică ritmică, desfăşurată la Sala Polivalentă din Bucureşti în perioada 21-23 mai, au participat peste 400 de gimnaste din 31 de ţări.