Inevitabilul s-a produs! Manchester United l-a demis pe Ole Gunnar Solskjaer

Manchester United este într-o criză profundă de formă. Rezultatele foarte slabe din ultima perioadă au adus incertitudinea pe Old Trafford. În cele din urmă, inevitabilul s-a produs și Manchester United l-a demis pe Ole Gunnar Solskjaer.

Manchester United l-a demis pe Ole Gunnar Solskjaer

Manchester United traversează o perioadă extrem de delicată. ”Diavolii” au avut o serie neagră de rezultate în Premier League, care au pus în pericol postul lui Ole Gunnar Solskjaer. În speranța uni reviriment, conducerea de pe Old Trafford a avut răbdare cu tehnicianul norvegian, acordându-i multă încredere. Însă rezultatele au continuat să fie dezamăgitoare.

Ieri, Manchester United a înfruntat-o în deplasare pe nou promovata Watford. Partida a început cu o dominare a gazdelor, care au irosit de două ori un penalty, prin Sarr. Cei de la Watford nu s-au descurajat și au continuat să atace poarta lui De Gea. În minutul 28, King a deschis scorul pentru gazde. Înaintea fluierului de final al primei reprize, Sarr a reușit să majoreze scorul pentru Watford. După pauză, United a revenit în joc și a marcat prin Van De Beek. Însă echilibrul a fost rupt în minutul 59, când Maguire a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. În inferioritate numerică, United nu a reușit să mai pună în pericol poarta celor de la Watford. Mai mult, în prelungirile partidei, gazdele au înscris pe contraatac, prin Joao Pedro și Emmanuel Dennis. Astfel, partida s-a terminat cu victoria clară a lui Watford, scor 4-1.

Pentru United, înfrângerea de pe Vicarage Road a fost a patra din ultimele cinci partide din Premier League. În această situație, conducerea lui Man United a hotărât azi noapte demiterea lui Ole Gunnar Solskjaer. Conform celor de la The Guardian, anunțul oficial urmează să fie făcut în următoarele ore. Interimatul pe banca tehnică a lui United va fi asigurat de foștii mijlocași de pe Old Trafford, Darren Fletcher și Michael Carrick.

Cine va fi noul antrenor al lui Manchester United?

Rezultatele slabe ale lui United din ultima perioadă i-au fost fatale lui Ole Gunnar Solskjaer. Postul norvegianullui era de ceva timp în pericol, demiterea sa fiind doar o chestiune de timp. Pentru a încerca redresarea echipei din mers, conducerea lui United a demarat căutările pentru un nou antrenor. Primul dorit pe Old Trafford a fost Zinedine Zidane, însă francezul a refuzat ferm oferta. Mauricio Pochettino, Erik ten Hag sau Brendan Rodgers sunt și ei luați în calcul de conducerea lui United, dar situația acestora este complicată, toți trei fiind sub contract cu alte formații.

Conform presei din Anglia, Ralf Rangnick este favorit pentru a fi antrenor interimar la United. Neamțul în vârstă de 63 de ani ocupă în acest moment un post în organigrama echipei Lokomotiv Moscova. Cele două mandate de la RB Leipzig, între 2016-2016 și 2018-2019, l-au adus pe Ragnick în atenția echipelor mari.