Abonare la google news

FC Barcelona a fost eliminată de Paris Saint-Germain din Liga Campionilor

Parizienii nu au mai comis miercuri seară greșelile din trecut, au demonstrat că au căpătat experiență la nivel european și au obținut un egal: 1-1, care a fost suficient pentru calificarea în optimi.

În cealaltă partidă a serii, FC Liverpool a uitat de seria negativă din campionatul englez, s-a impus cu 2-0 în fața celor de la RB Leipzig, la fel ca în tur, și a primit biletele pentru runda.

Deși catalanii au dominat meciul de pe „Parc des Princes”, PSG a fost prima care a înscris. Mbappe a transformat un penalty în minutul 3, iar echipa lui Mauricio Pochettino conducea cu 5-1 la general. Messi a readus speranța echipei lui cu un șut de la peste 20 de metri la vinclul porții lui Navas în minutul 37, însă argentinianul nu a mai fost la fel de precis de la 11 m în prelungirile primei reprise, când tot Navas a respins mingea în bara transversală. Formația lui Ronald Koeman a pus presiune în repriza secundă, dar scorul de pe tabelă nu s-a mai schimbat.

În cealaltă partidă a serii, FC Liverpool, ajunsă la șase înfrângeri consecutive pe Anfield în Premier League, s-a simțit mai bine la Budapesta – ambele manșe ale „dublei” cu Leipzig având loc în Ungaria. Britaniciis-au impus fără prea mari emoții. Principalele arme ale lui Klopp – Salah și Mane, au punctat din nou, iar „cormoranii” speră să salveze sezonul cu un parcurs bun în cea mai importantă competiție europeană.

Tot în optimile Ligii Campionilor, săptămâna viitoare se vor mai juca partidele:

Manchester City – Borussia Monchengladbach (2-0 în tur)

Real Madrid – Atalanta (1-0 în tur)

Chelsea – Atletico (1-0 în tur)

Bayern Munchen – Lazio Roma (4-1 în tur).