miercuri 20 octombrie 9:00 AM

Abonare la google news

Extraterestrul Kylian Mbappe a uimit planeta! Ce a reușit francezul e de domeniul fantasticului

Extraterestrul Kylian Mbappe (22 de ani) a uimit planeta cu gestul său de la partida PSG – Leipzig 3-2 din grupele Champions League. Francezii au avut parte de un nou meci extrem de complicat. Au reușit să deschidă scorul pe Parc des Princes, însă cu 35 de minute înainte de final s-au văzut fost conduși. În cele din urmă, Leo Messi a reușit să aducă victoria parizienilor.

„Există un penalty, el trage. Punct”. Kylian Mbappe a uimit planeta cu gestul său

Kylian Mbappe a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști de pe teren la partida PSG – Leipzig 3-2, iar gestul său de la ultimul gol a uimit planeta.
Parizienii au avut parte de un nou meci foarte dificil pe Parc de Princes. Kylian Mbappe a deschis scorul după doar 9 minute, după ce a reușit o acțiune individuala superbă. Lansat într-o cursă de Draxler, Mbappe a driblat cu ușurință un adversar, a avansat până în careu și a finalizat cu un șut pe jos la colțul scurt.
Ulterior, lucrurile s-au complicat. Andre Silva a restabilit egalitatea până la pauză, iar în minutul 57, Mukiele a adus-o pe Leipzig în avantaj.
La 10 minute distanță după ce s-a văzut condusă, PSG a reușit să restabilească egalitatea prin Leo Messi. Același Mbappe a avut o acțiune superbă în flancul drept, după care i-a pasat lui Messi în centrul careului și argentinianul a restabilit egalitatea.

Cu doar 15 minute înainte de final, Mbappe și Messi au ieșit din nou la rampă. Francezul a obținut un penalty în urma unul duel cu Mohamed Simakan. La câteva secunde după obținerea loviturii de pedeapsă, Mbappe a surprins întreaga planetă. În loc să ia mingea și să execute penalty-ul, Kylian Mbappe i-a făcut semn lui Messi că poate să bată el. Argentinianul a transformat cu succes lovitura de la 11 metri și PSG s-a impus cu 3-2 în fața lui Leipzig.
La final, Mbappe și-a explicat gestul:

Este normal, e vorba de respect. Este cel mai bun jucător din lume și este un privilegiu că joacă alături de noi. Am spus asta întotdeauna. Există un penalty, el trage. Punct”, a spus Mbappe după meci.

Kylian Mbappe a fost declarat omul meciului

Gestul lui Mbappe față de Leo Messi s-a viralizat instant pe rețelele de socializare și a făcut înconjurul planetei.

Însă francezul nu s-a remarcat doar prin acest gest, ci și prin prestația sa de pe teren. El a contribuit la toate cele trei goluri ale parizienilor, care sunt lideri în Grupa A de Champions League, cu 7 puncte.

Nu am avut un meci rău. Cred că au fost unele lucruri bune, altele poate mai puțin bune, dar când joci împotriva unor adversari puternici, există întotdeauna și astfel de situații. Dar nu se poate spune că am fost norocoși…”, a mai spus Mbappe.

În ultimele secunde ale partidei, Leo Messi i-a întors gestul lui Mbappe. Hakimi a căzut în careu după un duel cu un adversar, iar PSG a mai primit un penalty. În minutul 90+4, Messi i-a transmis lui Mbappe să execute. Din păcate, atacantul francez a ratat lovitura:

La a doua lovitură de pedeapsă mi-a spus: „Ia mingea!”. Era sfârșitul. Mi-a dat-o și eu am luat-o”, a explicat Mbappe.

La finalul jocului, observatorii Champions League l-au desemnat pe Kylian Mbappe „Omul meciului”.
PSG conduce grupa cu 7 puncte, în timp ce Manchester City are 6 puncte după primele trei runde. Podiumul e completat de Club Brugge, cu 4 puncte, în timp ce RB Leipzig nu are niciun punct.

Imaginea serii în Liga Campionilor. „Messi, ți-o dau pe mama!” Ce i-a cerut un puști starului lui PSG, la meciul cu Leipzig.