sâmbătă 11 septembrie 10:00 AM

Abonare la google news

Emma Răducanu – Leylah Fernandez Live Stream Video

Emma Răducanu și Leylah Fernandez sunt marile surprize ale turneului feminin de la US Open din acest an. Amândouă au sub 20 de ani, însă lista „victimelor” lor de la Flushing Meadows din acest septembrie este impresionantă.

Emma Răducanu – Leylah Fernandez, live online pe Eurosport Player

Emma Răducanu și Leylah Fernandez se luptă petru prestigiosul trofeul de la US Open, dar și pentru o adevărată avere. 2,5 milioane de dolari îi intră în cont câștigătoarei finalei, în timp ce învinsa se alege „doar” cu 1,25 milioane. Ultimul act al turneului de la Flushing Meadows aduce față în față două jucătoare care au 18, respectiv 19 ani. Înfruntarea Emma Răducanu – Leylay Fernandez este live online pe Eurosport Player astăzi, de la ora 23:00.

Recordul fabulos al Emmei Răducanu

Clasată pe poziția 150 în ierarhia WTA , Emma Răducanu a fost nevoită să intre în calificările turneului american. Englezoaica cu origini românești a fost nevoită să joace trei tururi pentru a accede pe tabloul principal. Primele două meciuri au fost împotriva unor sportive mai slab cotate, însă de atunci încoace, adică în următoarele șapte partide jucate, Emma Răducanu a avut întotdeauna numai rivale aflate deasupra ei în ierarhia feminină.

O altă performanță demnă de record este aceea că Răducanu nu a pierdut nici un set până acum la US Open. A disputat 18 și le-a câștigat pe toate, astfel că, deși vine din calificări, ar putea fi mai odihnită decât Fernandez, pentru că a jucat meciuri mai scurte și mai puțin solicitante din punct de vedere fizic.

Fernandez, „ucigașa” de vedete

De partea cealaltă, grație poziției a 73-a ocupate înainte de US Open, Leylah Fernandez a intrat direct pe tabloul principal. A trecut de șase adversare pentru a ajunge în finală, iar numele și, mai ales, pozițiile ocupate în clasamentul WTA de acestea, îi dau toate motivele de mândrie sportivei din Canada. Dacă Emma Răducanu nu a întâlnit nici o jucătoare de top 10 în drumul ei spre finală, Fernandez a făcut-o. Și nu o dată, ci de trei ori.

Leylah le-a trimis acasă pe Naomi Osaka, deținătoarea trofeului la US Open, pe Elina Svitolina și pe Arnya Sabalenka, capi de serie 5, respectiv 2. Spre deosebire de Răducanu, Fernandez a avut nevoie de trei seturi în patru dintre cele șase meciuri pentru a merge mai departe. Iar în două dintre aceste patru a avut forța să întoarcă după ce a pierdut primul set.