vineri 22 octombrie 11:11 PM

Abonare la google news

Andrei Ivan, omul momentului la Universitatea Craiova! Ce a spus după ce a fost înlocuit de Reghecampf: „Nu era planificată schimbarea mea”

Andrei Ivan (24 de ani) nu se mai oprește din marcat și este omul momentului la Universitatea Craiova. Atacantul a înscris din nou în ultima etapă și a adus trei puncte uriașe echipei sale. Formația antrenată de Laurențiu Reghecampf a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 1-0 în runda a 13-a.

Andrei Ivan, un nou gol în Liga I. Omul momentului la Universitatea Craiova

Andrei Ivan a înscris golul victoriei în duelul cu Chindia Târgoviște, câștigat de olteni cu 1-0, și este omul momentului la Universitatea Craiova.
Grație acestui succes, Craiova a urcat până pe locul 2 în Liga I. A fost al treilea gol marcat de Andrei Ivan în ultimele patru etape din campionat.
El reușise un meci spectaculos și în runda precedentă, când a marcat un gol și a oferit două assist-uri în victoria cu Academica Clinceni, scor 5-0.

Andrei Ivan: „Nu era planificată schimbarea mea”

În minutul 73, Andrei Ivan a insistat în fața porții adverse și în cele din urmă a reușit să îl învingă pe Căbuz. Imediat după gol, Ivan a fost înlocuit de Reghecampf. Atacantul spune că schimbarea s-a produs la cererea sa, deoarece era obosit:

O victorie foarte muncită, suntem bucuroși că am luat cele 3 puncte și că am marcat. S-au aparat foarte bine, pe două linii. Ne-a fost greu să îi deschidem, dar până la urmă am marcat și s-a terminat 1-0.

Nu era planificată schimbarea mea, dar eram obosit. Am jucat aproape toate meciurile și eram obosit. Era normal, avem meci și în Cupă.

Va fi foarte greu la Baia Mare. Sperăm să ne întoarcem acasă victorioși. Eu sper să marchez la fiecare meci și să îmi fac treaba cât mai bine în teren.
Nu știu ce s-a întâmplat pe teren la final. Am făcut poze cu niște copii, altceva nu am văzut”, a spus Andrei Ivan.

Dan Nistor: „Penalty-urile se mai ratează”

Dan Nistor putea să îi facă meciul mai ușor Universității Craiova, însă în minutul 16 al partidei a ratat o lovitură de la 11 metri. Tot Andrei Ivan a fost cel care a obținut penalty-ul:

Mă bucur foarte mult că am câștigat. Penalty-urile se mai ratează, asta e. Ce să facem, e bine că am luat 3 puncte. Înainte să plecăm de la hotel, Ivan mi-a zis că dacă obține penalty îl bat eu. Și dacă obțin eu penalty, îl bate el.
Nu primim cadouri, jucăm fotbal. Avem foarte multe ocazii și jucăm fotbal. Am întâlnit o echipă care 80 de minute s-a apărat. A jucat doar pe contraatac.
De unde să știu că penalty-ul a fost controversat. Dacă ați văzut reluările, e normal să va dați cu părerea. Eu am fost în teren, arbitrul a dat penalty…

Ne așteaptă o deplasare lungă în Cupa României. Sper să ne calificăm mai departe, pentru că e un obiectiv pentru noi.
Din păcate am văzut acea veste că suporterii nu mai au voie pe stadioane. Măcar cei vaccinați… Sper să se ia o decizie. Fotbalul fără spectatori nu are nicio valoare.
Dacă ne vaccinăm… Cum e la cinema, au voie 30% vaccinați. Suporterii ne ajută și sperăm că se va lua o decizie pentru noi”, a spus și Dan Nistor.

Mirko Pigliacelli: „Se vede mâna antrenorului”

În ciuda faptului că golul victoriei a fost marcat pe final, Mirko Pigliacelli laudă jocul colegilor săi. De asemenea, goalkeeperul oltenilor spune că „mâna” lui Laurențiu Reghecampf începe să se vadă în Bănie:

Știam că echipa lor se va apăra jos. Am încercat să ne facem jocul nostru și în repriza a doua am schimbat puțin. Am avut mai multe ocazii. Și golul a venit in momentul potrivit. Am riscat puțin la final, dar asta e. Ne place să câștigăm și cu 5-0, dar azi așa a fost. Un meci greu, echipa lor a jucat foarte bine. Pentru mine a fost un meci frumos.

Noi ne antrenăm foarte bine, se vede mâna antrenorului și mergem mai departe. Nu primim gol, dar pentru noi cele mai importante sunt cele 3 puncte.

Urmează Cupa, noi încercăm să câștigăm fiecare meci. E un obiectiv pentru noi și încercăm să câștigăm”, a spus și Mirko Pigliacelli, la Digi Sport.

Andrei Ivan, show pentru Craiova lui Reghecampf. „Nu mai stă mult aici”.